пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie zaznaczy projektu trawy bądź rabaty jak małe żywe plot.

Niezmiernie duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Gdy wolimy aby nasze roślinne ogrodzenie było niezwykle postawne a przy okazji cienkie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy czy tez kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, małe drzewa zdołają utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub zastawią gołe wycinki gleby. Schludnie ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie albo duże zielone ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne aniżeli rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, jakkolwiek jego wersje Cis wolno pościć samopas.Powinien się migiem rósł i uchroni filarowy kształt.

Jeżeli wasz kącik jest nadzwyczaj ciemny, powinno się aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja przemiany o płowych względnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu przystępnego w słońcu, aliści nawet w chłodu liście ostają dosyć jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий