среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ploty plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na sztachety PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastykowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia z PCV z z Bolkowa na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz plot z PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa stawia się z skał różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie z PCV należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий