понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą również za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenia plastykowe z Włocławka buduje się w słonecznych położeniach, gdzie szybko wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara uroku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć również bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają także dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastikowe mogą być nadzwyczaj smukłe, jednak należny je regularnie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий